عطاری آنلاین

عطاری آنلاین در قم

عطاری در قم

Search - RSTickets! Pro Knowledgebase
فروشگاه
Search - JComments
مطالب
مقالات
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها
عطاری آنلاین
خرید آنلاین
با
بهارنارنج
عطاری آنلاین در قم
محصولات طبیعی
با
عطاری آنلاین بهارنارنج
عطاری
عطاری آنلاین قم
Arrow
Arrow
Slider

بسیار مفید برای امراض معده و ضد اسپاسم است.

1 1 1 1 1 0

عرق بابونه
بابونه به طور کلی به تعدادی از گیاهان گفته می شود که از خانواده¬ی گیاهان Compositae تیره¬ی فرعی Radiae ولی از جنس ها وگونه های مختلف و متفاوت می باشند. از نظر شکل خارجی تا حدودی شبیه به هم هستند ضمن این که اختلافاتی کم و بیش در آنها وجود دارد.

بابونه کبیر
در کتب طب سنتی با نام های «اُقحُوان» و «اُقحُوان کبیر» و «بابونه¬ی گاوی» و «کرکاش» و «کرکیش» نام برده می شود. به فرانسوی Matricaire commune و Grande camomille و به انگلیسی Feverfew و Parthenium و Whitewort نامیده می شود. گیاهی است از خانواده¬ی Compositae تیره فرعی Rediae نام علمی آن Chrysanthemum parthenium (L) Brench می باشد. در برخی مدارک، گیاه شناسان انگلیسی و آمریکایی گیاه را با نام Tanacetum parthenium نیز ذکر کرده اند.
خواص
از بابونه و عرق بابونه کبیر به عنوان ضد اسپاسم و برای تسکین تب استفاده می شود و تنطور آن حشره کش است. عرق بابونه کبیر از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی ایران خیلی گرم و خشک است و از نظر خواص معتقدند که گرم کننده قوی، بازکننده¬ی گرفتگی ها وانسداد مجاری کبد، دهانه عروق، رقیق کننده خون غلیظ در مثانه و تحلیل برنده¬ی ورم رکتوم می باشد، ترشح ادرار و عرق را زیاد می کند و قاعده آور است و برای سقط جنین موثر می باشد. سنگ مثانه را خرد می کند، برای درد مثانه، ورم طحال، استسقا و رفع صدا و درد معده نافع است. در استعمال خارجی برای تقویت بینایی مفید است.
اگر به همراه عسل خورده شود مدر قوی است و رقیق کننده خون منجمد در مثانه، معده و مسکن دردهای آن می باشد، شیاف آن در مهبل قاعده آور قوی و برای تقویت نیروی جنسی موثر است. اسراف در خوردن آن ایجاد سردرد و سنگینی سر می نماید و از این نظر باید با سکنجبین و گل نیلوفر خورده شود. مضر دهانه معده است و از این نظر باید با بنفشه وانیسون و سکنجبین خورده شود.
برگ، گل بابونه اثر کرم کشی نیز دارد و در دفع کرمک مفید است چه با مالیدن دم کرده¬ی آن در مقعد و چه با خوردن آن در استعمال خارجی مالیدن آن بر پیشانی سبب تسکین درد می شود و همچنین در مورد میگرن مفید است.
مطالعات علمی جدید دانشمندان بر روی گیاه بابونه کبیر
تاکنون بر روی خواص عرق بابونه کبیر این خواص برای آن به اثبات رسیده است. این عرق گیاهی برای رفع ناراحتی ها و اشکالات عادت ماهانه و مسایل در ارتباط با وضع حمل مفید است. هم چنین جهت رفع سردردهای شدید و مزمن و میگرن مفید است و از بهترین داروها برای سلامت و صلابت رحم می باشد و برای رفع سرماخوردگی و ناراحتی ها و التهاب سینه تجویز می شود.

همچنین برای بازشدن گرفتگی عروق و افزایش ترشح عرق و ادرار و رفع گرفتگی عادت ماهیانه زنان و حتی در بعضی موارد برای سقط جنین، قطع سرفه و خونروی از سینه و ده ها ناراحتی دیگر تجویز شده است.
عرق بابونه کبیر به عنوان عامل کاهش فشارخون
در آزمایشی که در مورد اثر گل و عرق بابونه کبیر بر روی میگرن انجام گرفت، نشان داده شد که این گیاه ممکن است برای کاهش فشار خون نیز موثر باشد. فشارخون بالا یکی از اختلالات جدی است که نیاز به دقت و مراقبت شدید پزشکی دارد. مصرف گل و عرق بابونه کبیر هیچ عوارض جانبی نامساعدی بیش از داروهای شیمیایی صنعتی استاندارد فشار خون ندارد.

عرق بابونه کبیر به عنوان عامل موثر در رفع اختلالات هاضمه
گل و عرق بابونه کبیر شبیه گیاه هم خانواده اش بابونه¬ی رومی محتوی ماده موثر شیمیایی است که عضلات نرم مجاری هاضمه را آرام می کند و اثر ضد اسپاسم دارد. بنابراین توصیه می شود اشخاصی که اختلالات سوء هاضمه دارند، خوردن گل و عرق بابونه کبیر را بعد از هرغذا آزمایش کنند.

عرق بابونه¬ی کبیر به عنوان عامل موثر در رفع ناراحتی های زنانه
خاصیت ضد اسپاسم گل و عرق بابونه¬ی کبیر نه فقط عضلات نرم مجاری هاضمه بلکه عضلات نرم رحم را نیز آرام می کند. احتمالاً یکی از دلایل تاثیر بابونه¬ی کبیر برروی میگرن ،توانایی این گیاه درخنثی کردن آثار زیان آور موادی است به نام پروستاگلاندین. در بدن پروستا گلاندین ها مواد بیولوژیکی بسیار فعالی هستند که با دردها و التهاب ها در قسمت های مختلف بدن ارتباط دارند و همچنین در گرفتگی و انقباض رحم نیز نقش دارند و خواص ضد اسپاسم و ضد پروستاگلاندین گل و عرق بابونه¬ی کبیر نقش موثر تاریخی این گیاه را در رفع ناراحتی های رحم تائید می کند.
چون گل و عرق بابونه کبیر عادت ماهیانه را افزایش می دهد، بنابراین زنان باردار باید از خوردن آن احتزاز کنند. در برخی موارد نیز ممکن است موجب زخم یا التهاب هایی در داخل دهان شود یا ایجاد دل درد کند که این موارد با قطع خوردن آن رفع خواهد شد. چون بابونه¬ی کبیر در جلوگیری از لخته شدن خون موثر می باشد، اشخاصی که مبتلا به اختلالات خونی هستند و از داروهای ضد لخته شدن خون استفاده می کنند، برای خوردن گل و عرق بابونه¬ی کبیر باید با پزشک مشورت نمایند. در مورد اشخاص مبتلا به میگرن، عرق بابونه¬ی کبیر سردردهای میگرنی را کاهش می دهد ولی مصرف در کوتاه مدت معالجه نمی کند و باید در مدت طولانی مصرف شود. تا به حال عوارض جانبی برای مصر دراز مدت گل و عرق گیاهی گزارش نشده است. قابل ذکر است که مصرف دراز مدت گل و عرق گیاهی گزارش نشده است. قابل ذکر است که مصرف بابونه کبیر و عرق آن باید درحد مجاز باشد و به استثنای زنان باردار، مادران شیرده و اشخاصی که اختلالات لخته شدن خون دارند و از داروهای ضد لخته شدن خون استفاده می کنند، برای سایر اشخاص بالغ مصرف آن مجاز اعلام شده است. ولی به هرحال بهتر است با نظر کارشناس گیاه درمانی و پزشک مصرف شود.
بابونه رسمی
در کتب طب سنتی با نام های «بابونه»، «بابونه صغیر» و «اقحوان صغیر» و در بازار به نام های «گل بابونه» و «بابونه رسمی» و در برخی کتب با نام «بهار» معرفی شده است. به فرانسویMatricaire camomille و Petite و به انگیسی WiLD CHAMOMILE ،COMMON CHAMOMIL و German chamomile گفته می شود. گیاهی است از خانواده Compositae تیره فرعی Radiae نام علمی آن Matricari chamomilla L. می باشد.
خواص
در هندوستان از گل و عرق بابونه رسمی به عنوان محرک، رقیق کننده، محلل ورم و تومور، بادشکن و در موارد ضعف های اساسی نظیر ضعف هاضمه، هیستری و همچنین برای تسکین تب های نو به ای استفاده می شود. در استعمال خارجی در موارد روماتیسم و همچنین برای از بین بردن نفخ و کولیک به کار می رود. خوردن آن سبب افزایش ترشحات صفرا می شود.
عرق بابونه صغیر از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی مانند بابونه کبیر خیلی گرم و خشک است و از نظر خواص معتقدند که تمام خواص بابونه کبیر را دارد منتهی با قدرت کمتر و به همین دلیل مقدار خوراک آن دو برابر مقدار خوراک بابونه کبیر می باشد.
از گل و عرق بابونه کبیر برای ضد عفونی کردن مخاط دهان و لثه ها پس از کشیدن دندان و در موارد جراحی های دهان استفاده می شود. همچنین از جوشانده گل های آن برای شفاف و طلایی کردن رنگ موهای بور و برای بور کردن موهای بلوطی استفاده می شود.
از گل و عرق آن در استعمال خارجی برای نرم کردن ورم های سفت استفاده می شود و برای شست و شو، ضدعفونی و التیام زخم بسیار مؤثر و مفید است.
روغن بابونه رسمی در گوش برای تسکین درد گوش بسیار نافع است و برای نرم کردن ورم های سخت نیز مفید می باشد. همچنین در استعمال خارجی برای رفع القوه، پیچیدگی عصب و ورم قسمت های پایینی بدن، مقعد و رکتوم و تسکین درد روماتیسم نیز مفید است. اگر چند قطره آن در بینی ریخته شود برای بی خوابی افراد پیر مؤثر است.
بابونه وحشی
در کتب طب سنتي با نام هاي عربي آن «اقحوان» و «عين القط» آمده است. به فرانسوي Camomille sauvage و به انگليسي Wild chamomile گفته مي شود. گياهي است از خانواده¬ي Compositae نام علمي آن Anthemis arvensis L. مي باشد.
خواص
از نظر طبيعت، گرم و خشک و از نظر خواص دارويي، جهت ضدعفوني و التيام زخم مفيد است و ضمناً تب بر مي باشد. از دم کرده¬ي گل وعرق آن براي شست و شوي زخم استفاده مي شود والتيام زخم را سرعت مي بخشد.


تحقیقات علمی جدید در مورد خواص درمانی گل و عرق بابونه
بابونه براي التيام زخم ها
در آلمان امروزه از بابونه براي التيام زخم ها و التهاب ها و در مصرف داخلي براي رفع اختلالات هاضمه و اولسرهاي هاضمه استفاده مي شود.

بابونه براي رفع اختلالات هاضمه
ده ها پژوهش علمي، کاربرد مفيد بابونه را براي کمک به هاضمه تائيد مي کنند. مواد شيميايي متعددي از جمله ماده¬ مفيد بيزابولول (Bisabolol) که در اسانس بابونه وجود دارد به نظر مي رسد خاصيت آرام بخش براي عضلات نرم آستر مجاري هاضمه داشته باشد و براي آن عضلات آثار ضد اسپاسم دارد. يک پژوهش علمي جديد نشان مي دهد که بابونه از نظر آرام کردن مجاري هاضمه حتي از داروي معروف پاپاورين (Papaverine) مشتق از ترياک هم موثرتر است.

بابونه براي تامين سلامتي زنان
گياهان ضد اسپاسم نه فقط مجاري هاضمه را آرام مي کند. بلکه ساير عضلات نرم نظير عضلات رحم نيز تحت تاثير آرام بخش بودن بابونه قرار مي گيرند و خاصيت ضد اسپاسم بابونه شهرت کهن اين گياه و عرق آن در مورد تاثير در آرام کردن کوفتگي هاي عادت ماهيانه دردناک و کاهش احتمال زايمان نارس را تائيد مي نمايد و جالب اين است که در عين حال بابونه براي تحريک وافزايش عادت ماهيانه نيز به کار مي رود. علت وجود اين خاصيت هاي متناقض در بابونه هنوز کاملا روشن نشده است ولي دانشمندان و محققان اروپا از بابونه ماده اي جداکرده اند که موجب انقباض رحم مي شود و زنان به راحتي مي توانند بابونه وعرق آن را براي آرام کردن گرفتگي هاي عادت ماهيانه و در عين حال در موارد لازم براي بازشدن عادت ماهيانه امتحان کنند. بديهي است زنان باردار در صورت احتياج بايد با نظر پزشک خود در حد مجاز از بابونه استفاده کنند.

عرق بابونه براي معالجه اولسرها
عرق بابونه ممکن است از ايجاد اولسرهاي معده (زخم معده) جلوگيري کند و يا التيام آنها را تسريع نماد.
بابونه به عنوان مسکن و آرام بخش
شهرت تاريخي بابونه به عنوان مسکن و آرام بخش نيز مبناي علمي داردو تحقيقات جديدي که در اين باره انجام شده است نشان مي د هد بابونه سيستم اعصاب مرکزي را تحت تاثير آرام بخشي قرار مي دهد و توصيه مي شود که هر وقتي احساس اضطراب و نگراني شديد کرديد فوراً مقداري گل بابونه را دم کرده بنوشيد، يا عرق بابونه ميل کنيد.

آثار بابونه در بيماري آرتروز و دردهاي مفاصل
تحقيقات به عمل آمده نشان مي دهد که گل و عرق بابونه در استعمال خارجي، التهاب و ورم دردناک آرتروز و درد مفاصل را تسکين مي دهد و به طور سنتي قرن هاست که بابونه براي ناراحتي هاي آرتروز به کار مي رود.

بابونه براي پيشگيري از عفونت ها
چندين پژوهش علمي جديد نشان مي دهد که به کار بردن اسانس بابونه روي پوست سوخته شده، زمان ترميم پوست را به طور محسوسي کاهش مي دهد. تحقيقات جديد ديگري نشان مي دهد که گياه بابونه قارچ معروف عامل عفونت جهاز تناسلي زنان به نام کانديدا آلبي کانس (Candida albicans) را از بين مي برد و در عين حال براي از بين بردن انواع از باکتري ها (استافيلوکوک) نيز موثر است.
گل و عرق بابونه هم چنين براي ايجاد اختلال در روند تکثير ويروس پوليوميليت (فلج اطفال) مفيد است.
آثار عرق بابونه بر روي سيستم دفاعي بدن
تا چندي پيش روشن نبود که چرا بابونه از عفونت ها جلوگيري مي کند تا اين که، محققان انگليسي کشف کردند که بابون عامل موثري براي تحريک گلبول هاي سفيد مدافع عفونت در سيستم دفاعي بدن به نام ماکروفاژ ها و لنفوسيت هاي – ب مي باشد. بنابراين در هنگام سرماخوردگي يا ابتلا به آنفلوآنزا بهتر است از گل و عرق بابونه استفاده شود زيرا، در عين حال که هيچ ضرري ندارد، به احتمال زياد براي رفع سرماخوردگي مفيد است.

بحثي درباره¬ي فاکتورهاي ايمني در مصرف بابونه
مصرف گل و عرق بابونه هيچ عوارض جانبي خطرناکي مغاير با سلامتي ندارد و بهتر است در مورد مصرف بابونه و بومادران تجديدنظر کنند. البته اين نتيجه بدان معني نيست که مصرف بابونه در هيچ شرايطي عکس العمل و عوارضي ندارد. بلکه خوردن زياد دم کرده¬ي غليظ بابونه ممکن است ايجاد آشفتگي و قي و استفراغ کند. به استثناي زنان باردار و زنان شيرده خوردن بابونه در حد مجاز براي همه افراد توصيه مي شود ولي در هر حال بهتر است با مشورت پزشک مصرف شود.
بابونه رومي
در کتب طب سنتي با نام هاي «بابونه«، »بابونه¬ي رومي»، «بابونه¬ي حقيقي»، «بابونج»، «بابونق» و «بابونه¬ي شيرازي» نام برده شده است. به فرانسوي Camomille romaine , Comomille odorante ، و به انگليسي Roman chamomile و Common chamomile گفته مي شود. گياهي است از خانواده¬ي Compositae تيره¬ي فرعي Radiae نام علمي آن Anthemis nobilis L. مي باشد.
خواص
از نظر طبيعت گل و عرق بابونه رومي طبق نظر حکماي طب سنتي مانند ساير بابونه ها گرم و خسک است و از نظر خواص معتقدند که شبيه بابونه صغير است. لطيف کننده، تحليل برنده، مقوي دماغ، اعصاب و نيروي جنسي است و براي رفع تب و لرزهاي تب هاي نوبه اي از زمان جالينوس مورد توجه بوده است. مدر و قاعده آور بوده، ترشح شير را افزايش مي دهد و براي رفع سردرد و تحليل ورم ها و خرد کردن سنگ مثانه مفيد است. در موارد گرفتگي مجاري ادراري و کم بودن ترشحات عادت ماهيانه نافع است. در استعمال خارجي نيز براي رفع موارد فوق مفيد است.

عرق بابونه
کد محصول 1000120
برند تولیدات مجموعه بهارنارنج
17,000تومان
* حجم:

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن نام و ایمیل الزامی است


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  • سکنجبین - سرکه انگبین

  • عصاره مالت - عصاره جوانه جو

  • vivobase - محافظت از امواج الکترومغناطیس

مفردات گیاهی

کتابها

baharnarenge Magazine

  • درمان سرطان

  • ادویه

  • گیاهان دارویی

  • درمانگاه دکتر آقارفیعی

  • عرقیات گیاهی

  • کبد چرب

اولین نفر که مطلع میشود، باشید
mobileapp با ما در تماس باشید

کلیه حقوق این سایت برای بهارنارنج محفوظ است.